Stavbavpohode.cz - montáže a prodej systémů řízeného větrání s rekuperací tepla

0

Žádné produkty v košíku.

Po-Pá: 07:00 - 17:00

Konzultační hodiny

Tel.: 733 156 610

Obchodní podpora

Výběr potrubí pro přívod a odvod vzduchu

Rádi bychom Vás obeznámili s potrubím používaným pro přívod a odvod vzduchu od fasády k samotné rekuperační jednotce, respektive od jednotky k tlumičům či rozdělovacím boxům.

Toto potrubí se vyrábí ve variantách cca od 120 mm do 200 mm průměru. Který průměr použít, je třeba zvolit v závislosti na použité rekuperační jednotce a jejím výkonu, respektive maximálním průtoku vzduchu v m3/hod. Kupříkladu jednotka Zehnder ComfoAir Q350 s výkonem 350 m3/hod má předepsané potrubí o průměru 160 mm, zatímco Zehnder ComfoAir Q600 o výkonu až 550 m3/hod vyžaduje využít potrubí o průměru 200 mm. Jaké potrubí tedy zvolit se dočtete nejlépe v technických parametrech dané jednotky, kterou plánujete použít. Využití menšího průměru potrubí u jednotek s vyšším výkonem by mělo za následek snížení výkonu díky menšímu průtoku vzduchu a také vyšší hluk.

Je potřeba myslet na to, že potrubí přívodu a odvodu vzduchu od fasády k jednotce musí být izolované, a to z důvodu tvorby kondenzátu (především v zimních měsících, kdy do jednotky skutečně proudí chladný venkovní vzduch. V opačném případě by mohlo docházet opravdu ke srážení vody, což by mělo za následek jak degeneraci materiálu potrubí samotného, tak prokapávání vody např. do sádrokartonového podhledu, kde by bylo potrubí umístěno, a tím pádem zbytečné poškození materiálů okolo a nutnost oprav. Důrazně proto nedoporučujeme využívání alternativních cest, byť jsou o poznání levnější, např. realizaci rozvodů z odpadního KG potrubí atp, nýbrž využití doporučených materiálů.

Doporučujeme využít kvalitní EPP potrubí – v rámci značky Zehnder produktová řada ComfoPipe Compact, pro produkty Jablotron pak originální EPP potrubí o průměru 150 mm, které je určeno pro jednotku Jablotron Futura. Obojí naleznete v našem e-shopu v sekci Spojovací materiály pro rekuperace

Pomocí trubek o délce 1 m a kolen s ohybem 45° můžete přichystat potrubní trasu na míru Vaší stavební situaci. Pokud nechcete využít EPP potrubí, např. z důvodu vyšší ceny, doporučujeme použít izolovanou flexibilní hadici o požadovaném průměru, která vychází cenově mnohem zajímavěji, a nemusíte se také trápit s jakýmikoliv ohyby na potrubní trase.

Při realizaci rozvodů je potřeba také myslet na to, aby bylo v potrubí co nejméně ohybů, a to z důvodu tlakových ztrát, kterou způsobuje každá zatáčka, každé koleno atp. Z tohoto hlediska vykazuje lepší vlastnosti rovné EPP potrubí, které má hladký vnitřní povrch, nicméně i flexibilní izolované hadice poslouží dobře.