Stavbavpohode.cz - montáže a prodej systémů řízeného větrání s rekuperací tepla

0

Žádné produkty v košíku.

Po-Pá: 07:00 - 17:00

Konzultační hodiny

Tel.: 603 293 206

Obchodní podpora

Koupelnové tlačítko u rekuperace

Častou otázkou našich zákazníků je funkce koupelnového tlačítka – čili tlačítka boostu u rekuperace. Principem funkce tohoto tlačítka je nárazové zvýšení výkonu rekuperační jednotky na její výkonové maximum, a to po dobu přednastaveného časového intervalu, po jehož uplynutí je jednotka vrátí zpět do svého standartně předvoleného výkonového stupně.

Snad každý zná z prostředí své koupelny či WC tlačítko spínající odtahový ventilátor, avšak funkci tlačítka boostu u rekuperace a obyčejného koupelnového ventilátoru je třeba rozlišit.

Prvním důležitým poznatkem je, že při použití boostového spínače v případě rekuperace dojde ke zvýšení výkonu celé jednotky, a tím pádem zvýšení průtoku vzduchu jak na přívodu, tak na odvodu, v celém objektu, nikoliv pouze v dané místnosti, například WC. To je v porovnání s obyčejnými odtahovými ventilátory asi největší rozdíl. Díky tomu probíhá po přednastavený čas (většinou v řádu 10 – 30 min) rychlejší výměna vzduchu v celém objektu.

Aby byla možnost zvýšit průtok vzduchu pouze v dané místnosti, bylo by třeba nezávisle elektronicky regulovaných klapek na každém přívodu a odvodu vzduchu z rozdělovačů zvlášť. Aktuální rekuperační jednotky, ať už Jablotron Futura, nebo značky Zehnder, tuto funkcionalitu neumožňují, a navíc by se jednalo o rapidní zkomplikování situace pro montáž a zprovoznění rekuperace samotné (především mnohem více kabeláže a mechanických prvků). 

Dalším dotazem, který se občas vyskytne především v případě dodatečné montáže rekuperace nebo opomenutí této funkce, je, zdali jsou boostová tlačítka povinná, a jak bude rekuperace fungovat bez nich. Občas lidé mívají strach, že bez boostových tlačítek nebude větrání v jejich koupelně či WC dostatečné. To je však mylná představa, kterou lze vyvrátit na následujícím příkladu u WC:

Plocha místnosti: 1,8 x 1,2 = 2,16 m2
Obsah kubických metrů pro výšce stropu 2,5 m: 2,5 x 2,16 = 5,4 m3

Pakliže jednotka na první výkonový stupeň odtahuje WC ku příkladu o výkonu 8 m3/hod (přičemž tato hodnota se zdá spoustě uživatelům malá), znamená to, že vzduch v místnosti je vyměněn za 0,68 hodiny, a to sice každou hodinu znovu a znovu.

Pokud je jednotka vlivem tlačítka boostu zapnuta na maximální výkonový stupeň s výkonem odtahu 15 m3/hod, je vzduch vyměněn za 0,36 hod.

Z toho vyplývá, že výměna vzduchu v dostatečném množství při rekuperaci probíhá i bez boostového tlačítka, pokud vezmeme v potaz, že vzduch v celé místnosti je měněn každých 40 min, automaticky, 24 hodin denně. S použitím boostového tlačítka se výměna urychlí, a to na cca 22 min. Boostovým tlačítkem tedy výměnu vzduchu urychlíme, avšak pokud jej nebudeme instalovat, výměna vzduchu bude v dostatečném množství v místnosti probíhat i ve standartním výkonovém režimu jednotky.

O způsobu zapojení koupelnových tlačítek pro rekuperace Zehnder a Jablotron Futura vám povíme v jednom z následujících článků.

Přihlášení k odběru novinek

Těší nás Váš zájem o nákup. Zaregistrujte se k odběru novinek, získejte informace o akčních nabídkách a ušetřete! Nyní pozor - obdržte 5% slevu na jakýkoliv nákup pouze za registraci k odběru!
Holler Box